Gigapiksele
Dokumentacja fotograficzna gigapixel są to zdjęcia o rozdzielczości powyżej 1 miliarda pikseli, umożliwiające zobrazowanie dużego obiektu zabytkowego np. fasady, ołtarza, witraży, polichromii, arrasu, także w warunkach kiedy obiekt znajduje się na wysokości i nie ma możliwości sfotografowania na wprost (zdemontowania, lub ustawienia podestu).
W efekcie końcowym możemy oglądać obiekt w całości, przy jednoczesnej możliwości przybliżania i oglądania dowolnego szczegółu fotografowanego obiektu, „jak pod lupą”.
Proces ich wykonania będzie polegał na wykonaniu zdjęć składowych za pomocą aparatu fotograficznego – lustrzanki cyfrowej wyposażonej w teleobiektyw i specjalistycznej automatycznej głowicy panoramicznej. Po zaprogramowaniu obszaru kadru, głowica automatycznie wykona serię zdjęć składowych.
Postprodukcja będzie polegała na edycji kolorystycznej oraz gęstościowej plików RAW i eksporcie zdjęć składowych do specjalistycznego programu do tworzenia panoram, który na podstawie zawartości zdjęć, oraz wykorzystując dane z położenia głowicy panoramicznej przy fotografowaniu poszczególnych zdjęć składowych, stworzy obraz w formie umożliwiającej korekcję prawidłowych parametrów geometrycznych (poziomy i piony), tonacji gęstościowej eliminacji błędów powstałych przy automatycznym łączeniu zdjęć.
Tak przygotowany obraz zostanie wyrenderowany do pliku graficznego. Końcowa edycja polegająca na usunięciu drobnych błędów połączeń zdjęć, korekcji tonacji kolorystycznej i gęstościowej, odbywać się będzie w standardowym programie do obróbki graficznej, na komputerze z wykalibrowanym monitorem, następnie gotowa fotografia gigpixel zostanie wyeksportowana do formatu, który pozwoli przeglądać ją w dedykowanej przeglądarce do wirtualnej prezentacji.