Wirtualizujemy zabytki architektury sakralnej i świeckiej
Pracujemy w systemie zaprojektuj, zbuduj oraz - opcjonalnie - zarządzaj, wykorzystując do tego celu najnowsze technologie pomiarowo-wizualizacyjne.
Zakres naszych działań
Audyt cyfrowy
Polega on na doborze optymalnych narzędzi i ich ustawień, eliminujący błędy na późniejszym etapie i zapewniając najwyższy standard pracy podczas całego procesu cyfryzacji.
Dowiedz się więcej →
Skaning laserowy 3D
Skanowanie architektury całego obiektu - na potrzeby digitalizacji i inwentaryzacji - pozwala pozyskać szczegółowe informacje o kształtach, kolorach i rozmiarach zabytkowej architektury.
Dowiedz się więcej →
Skaning optyczny 3D
Ultraprecyzyjne skanowanie zabytków ruchomych (w tym rzeźby i rzemiosła artystycznego) przy użyciu ręcznych i stacjonarnych skanerów optycznych białego i niebieskiego światła strukturalnego.
Dowiedz się więcej →
Fotografia i video
Wykorzystujemy cyfrową fotografię i filmy (w tym z drona) HDR do prezentacji zabytku architektury wewnątrz i w zewnętrznym otoczeniu oraz wszystkie zabytki ruchome.
Dowiedz się więcej →
Gigapanoramy
Zdjęcia sferyczne 360° w rozdzielczości powyżej 1 miliarda pikseli w HDR, wyświetlające obraz o dużej rozpiętości tonalnej, ukazujący detale zarówno w bardzo jasnych, jak i ciemnych obszarach.
Dowiedz się więcej →
Gigapiksele
Zdjęcia o rozdzielczości powyżej 1 miliarda pikseli, obrazujące duży obiekt zabytkowy (np. fasada, ołtarz, witraż, polichromia, itd.), także w warunkach kiedy obiekt znajduje się na wysokości.
Dowiedz się więcej →
Używane narzędzia
Skanery laserowe 3D
Służą nam do pozyskiwania informacji o kształtach, kolorach i rozmiarach zabytkowej architektury. Dzięki fantastycznej szybkości (do 1 mln pomiarów na sek.), wysokiej precyzji pomiaru (błąd w granicach 1-2 mm) oraz specjalistycznemu oprogramowaniu, możemy łączyć nieograniczoną liczbę skanów, uzyskując finalnie chmurę punktów, która jest wierną, cyfrową kopią zabytku.
Dowiedz się więcej →
Skanery optyczne 3D
Działalność polegająca na utrwalaniu i upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego w obszarze zabytków stawia przed nami szereg wyzwań związanych z tworzeniem modeli 3D zabytków i artefaktów historii. Chcąc wyznaczać standardy cyfryzacji w tym zakresie z powodzeniem od kilku lat używamy sprzętu i rozwiązań najwyższej klasy.
Dowiedz się więcej →
Drukarki 3D
Drastyczny spadek cen drukarek 3D i miniaturyzacja w połączeniu z prostotą ich obsługi przyczyniły się do boomu na rynku konsumenckim.
Dowiedz się więcej →
Silnik Unity
Jest to narzędzie do tworzenia trójwymiarowych oraz dwuwymiarowych gier komputerowych lub innych materiałów interaktywnych, takich jak wizualizacje czy animacje.
Dowiedz się więcej →
Jak przebiega proces realizacji projektu?
Współpracę z właścicielami państwowych i prywatnych kolekcji sztuki oraz obiektów zabytkowych opieramy na bogatym doświadczeniu oraz zespole wybitnych ekspertów fundacji, co pozwala zrealizować każdy, nawet najbardziej zaawansowany projekt pod klucz.

1
Pozyskanie funduszy
Jest to pierwsza faza projektu, do której zaliczamy m.in. audyt cyfrowy, na podstawie którego jesteśmy w stanie określić zakres, poziom trudności oraz szczegółowy kosztorys poszczególnych prac cyfryzacyjnych.

2
Cyfryzacja 2D/3D
Prace cyfryzacyjne obejmują cały zabytek architektury z wyposażeniem (malarstwo, rzeźba i rzemiosło artystyczne). Wykorzystujemy do tego celu najlepsze dostępne na rynku i sprawdzone przez nas w działaniu technologie pomiarowo-wizualizacyjne.

3
Przetwarzanie danych
Scyfryzowane przy użyciu zróżnicowanych narzędzi zabytki architektury, malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego zostają poddane żmudnemu procesowi obróbki danych, którego finalnym produktem będą multimedia gotowe do upowszechnienia.

4
Inwentaryzacja
Proces przygotowania opisów do zabytków, które będą upublicznione, poprzedza żmudna weryfikacja istniejących kart inwentaryzacyjnych, z których tylko część zawiera prawidłowe dane.

5
Wirtualizacja 3D
Łącząc w jednym projekcie chmurę punktów zabytku architektury z finalnymi modelami 3D jego wyposażenia oraz z dokumentacją fotograficzną wysokich rozdzielczości, możemy odtworzyć całe środowisko w wirtualnej rzeczywistości przy użyciu silników gier typu Unity.
