Działania
Poniżej prezentujemy pełen zakres oferowanych przez nas usług oraz technologii
Audyt cyfrowy
Polega on na doborze optymalnych narzędzi i ich ustawień, eliminujący błędy na późniejszym etapie i zapewniając najwyższy standard pracy podczas całego procesu cyfryzacji.
Dowiedz się więcej →
Skaning laserowy 3D
Skanowanie architektury całego obiektu - na potrzeby digitalizacji i inwentaryzacji - pozwala pozyskać szczegółowe informacje o kształtach, kolorach i rozmiarach zabytkowej architektury.
Dowiedz się więcej →
Skaning optyczny 3D
Ultraprecyzyjne skanowanie zabytków ruchomych (w tym rzeźby i rzemiosła artystycznego) przy użyciu ręcznych i stacjonarnych skanerów optycznych białego i niebieskiego światła strukturalnego.
Dowiedz się więcej →
Fotografia i video
Wykorzystujemy cyfrową fotografię i filmy (w tym z drona) HDR do prezentacji zabytku architektury wewnątrz i w zewnętrznym otoczeniu oraz wszystkie zabytki ruchome.
Dowiedz się więcej →
Gigapanoramy
Zdjęcia sferyczne 360° w rozdzielczości powyżej 1 miliarda pikseli w HDR, wyświetlające obraz o dużej rozpiętości tonalnej, ukazujący detale zarówno w bardzo jasnych, jak i ciemnych obszarach.
Dowiedz się więcej →
Gigapiksele
Zdjęcia o rozdzielczości powyżej 1 miliarda pikseli, obrazujące duży obiekt zabytkowy (np. fasada, ołtarz, witraż, polichromia, itd.), także w warunkach kiedy obiekt znajduje się na wysokości.
Dowiedz się więcej →
Fotogrametria
W działaniach Fundacji wykorzystujemy oba rodzaje fotogrametrii: fotogrametrię naziemną i fotogrametrię lotniczą, głównie do tworzenia fotorealistycznych modeli 3D z wysokiej jakości teksturą.
Dowiedz się więcej →
Dokumentacja
Obejmuje cały proces przygotowania opisów do zabytków, które będą upublicznione, poprzedzone żmudną weryfikacją istniejących kart inwentaryzacyjnych, z których tylko część zawiera prawidłowe dane.
Dowiedz się więcej →
Plany i rzuty 2D CAD
Na podstawie wygenerowanych modeli 3D obiektów zabytkowych możemy tworzyć rzuty podstawowy i pochodne o różnych kierunkach rzutowana i sposobie reprezentacji modelu.
Dowiedz się więcej →
Model 3D CAD
Model 3D CAD powstaje w wyniku procesu zastosowania oprogramowania do tworzenia matematycznej reprezentacji obiektu architektury 3D, w celu renderowania wnętrz i elementów zewnętrznych w oferowanych budynkach i środowiskach.
Dowiedz się więcej →
Model wirtualny w HBIM
Innowacyjność tego sposobu inwentaryzacji polega na tym, iż umożliwia on bezpośrednie tworzenie elementów wirtualnego zabytku architektury, w którym oprócz modelu 3D i standardowych rzutów 2D zawarte są dodatkowe informacje (np. przypisanie szczegółów technicznych czy konserwatorskich) w ujęciu historycznym.
Dowiedz się więcej →
Przetwarzanie danych
Proces przetwarzania danych polega na takim opracowaniu i zintegrowaniu cyfrowych materiałów wytworzonych przy użyciu zróżnicowanych narzędzi pomiarowo-wizualizacyjnych tak, by móc je optymalnie i efektywnie upowszechnić w Internecie.
Dowiedz się więcej →
Inżynieria odwrotna
Inżynieria odwrotna jest procesem mającym na celu ustalenie jak działa i/lub jak został wykonany badany obiekt, tak aby stworzyć jego fizyczny odpowiednik.
Dowiedz się więcej →
Wirtualna rzeczywistość
Wirtualna rzeczywistość w systemie multimedialnej prezentacji zabytków jest wykorzystywana przez nas do upowszechniania scyfryzowanych zasobów dziedzictwa kulturowego.
Dowiedz się więcej →
Druk 3D
Druk 3D jest znakomitym rozwiązaniem dla edukacji, upowszechniania i zachęcania do poszerzania wiedzy o obiektach historycznych.
Dowiedz się więcej →
Używane narzędzia
Skanery laserowe 3D
Służą nam do pozyskiwania informacji o kształtach, kolorach i rozmiarach zabytkowej architektury. Dzięki fantastycznej szybkości (do 1 mln pomiarów na sek.), wysokiej precyzji pomiaru (błąd w granicach 1-2 mm) oraz specjalistycznemu oprogramowaniu, możemy łączyć nieograniczoną liczbę skanów, uzyskując finalnie chmurę punktów, która jest wierną, cyfrową kopią zabytku.
Dowiedz się więcej →
Skanery optyczne 3D
Działalność polegająca na utrwalaniu i upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego w obszarze zabytków stawia przed nami szereg wyzwań związanych z tworzeniem modeli 3D zabytków i artefaktów historii. Chcąc wyznaczać standardy cyfryzacji w tym zakresie z powodzeniem od kilku lat używamy sprzętu i rozwiązań najwyższej klasy.
Dowiedz się więcej →
Kamery cyfrowe
W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, wykorzystujemy cyfrowe kamery średnio i wielkoformatowe o rozdzielczościach 50 - 400 Mpix do wykonania dokumentacji inwentaryzacyjnej, filmów i timelapsów w zakresie 4K-8K, gigapanoram sferycznych HDR, dokumentacji fotograficznej gigapixel i reprodukcji gigapixel.
Dowiedz się więcej →
Kamery specjalistyczne
Do cyfryzacji płaskich obiektów zabytkowych (tkaniny, obrazy itd.) w rozdzielczościach dochodzących do setek miliardów pikseli stosujemy najnowsze, innowacyjne rozwiązania z obszaru fotografii makro 3D, takie jak mikroskop cyfrowy Hirox HRX-01 ze zmotoryzowanym obiektywem o wysokiej rozdzielczości.
Dowiedz się więcej →
Drony
Wykorzystujemy je na kilka sposobów. Na przykład drony przemysłowe stosujemy do fotogrametrii niskiego pułapu - tworzenia precyzyjnych, trójwymiarowych map założeń urbanistycznych, w których osadzone są, digitalizowane przez nas, zabytki architektury.
Dowiedz się więcej →
Drukarki 3D
Drastyczny spadek cen drukarek 3D i miniaturyzacja w połączeniu z prostotą ich obsługi przyczyniły się do boomu na rynku konsumenckim.
Dowiedz się więcej →
Specjalistyczne oprogramowanie
Z powodu wykorzystywania tak dużej liczby zróżnicowanych narzędzi pomiarowo-wizualizacyjnych, fundacja jest zmuszona stosować w procesie przetwarzania danych zaawansowane oprogramowania, służące do generowania finalnych produktów oraz do ich integrowania i optymalizowania, z myślą o środowisku webowym.
Dowiedz się więcej →
Silnik Unity
Jest to narzędzie do tworzenia trójwymiarowych oraz dwuwymiarowych gier komputerowych lub innych materiałów interaktywnych, takich jak wizualizacje czy animacje.
Dowiedz się więcej →