Gigapanoramy
Gigapanoramy sferyczne HDR są to zdjęcia panoramiczne obejmujące pełny widok 360° w poziomie i 180° w pionie w rozdzielczości minimum 1 miliarda pikseli, lub więcej w technologii HDR (z ang. High Dynamic Range), pozwalającej wyświetlić obraz o dużej rozpiętości tonalnej – ukazujący detale zarówno w bardzo jasnych, jak i ciemnych obszarach.
Proces ich wykonania polega na wykonaniu zdjęć składowych za pomocą aparatu fotograficznego – lustrzanki cyfrowej i specjalistycznej automatycznej głowicy panoramicznej. Wartości ogniskowej obiektywu oraz ilość zdjęć, zależą od docelowej wymaganej rozdzielczości, minimum kilkaset zdjęć na jedną panoramę. Postprodukcja polega na edycji kolorystycznej oraz gęstościowej plików RAW i eksporcie zdjęć składowych do specjalistycznego programu do tworzenia panoram, który na podstawie zawartości zdjęć, oraz wykorzystując dane z położenia głowicy panoramicznej, przy fotografowaniu poszczególnych zdjęć składowych, stworzy obraz panoramiczny rozwinięty do formy płaskiej, dającej możliwości do dalszej edycji, czyli ustawienia prawidłowych parametrów geometrycznych (poziomy i piony), tonacji gęstościowej, parametrów HDR, eliminacji błędów powstałych przy automatycznym łączeniu zdjęć.
Tak przygotowany obraz zostaje wyrenderowany do wielowarstwowego pliku zawierającego obraz HDR oraz obrazy, z których obraz HDR został stworzony, „ważącego” kilkadziesiąt gigabajtów. Końcowa edycja polegająca na usunięciu drobnych błędów połączeń zdjęć, korekcji tonacji kolorystycznej i gęstościowej, dopracowaniu efektu HDR, odbywa się w dedykowanym programie do obróbki graficznej, następnie gotowa gigapanorama zostaje wyeksportowana do formatu, który pozwola przeglądać ją w w dowolnej przeglądarce webowej.