W okresie pruskim śląskie rzemiosło artystyczne zmieniło swój charakter. Obok przedmiotów wykonywanych dotąd prawie wyłącznie ręcznie, zaczęły pojawiać się artykuły powstające w produkcji manufakturowej lub przemysłowej. Wprawdzie fajans, szkło, odlewy żeliwne i porcelanę produkowano nadal głównie rzemieślniczo, jednak wprowadzony już został podział pracy.
Rozwój poszczególnych branż przebiegał różnorako. Producenci szkła w Karkonoszach poszli z duchem czasu i przystosowując asortyment zapewnili sobie powodzenie. Uprawiane dotąd w zaledwie jednym zakładzie żeliwne odlewnictwo artystyczne przeżyło swój rozkwit w latach 1800-1835, a następnie straciło na znaczeniu. W dziedzinie ceramiki ok. 1800 roku fajans został początkowo wyparty przez porcelanę. Wraz z powstaniem fabryk ceramicznych i w tej dziedzinie na Śląsku nastał czas industrializacji. Od połowy XIX wieku ceramika stała się ważnym śląskim artykułem eksportowym.
Zobacz inne zabytki z kategorii: Rzemiosło
Srebrny ołtarz główny biskupa Andreasa Jerina
Wrocław, Polska
Chrzcielnica
Święta Lipka, Polska
Relikwiarz św. Korduli - kopia
Kamień Pomorski, Polska
Relikwiarz św. Jakuba Strepy
Lwów, Ukraina
Chrzcielnica
Lwów, Ukraina
Chrzcielnica
Iwięcino, Polska
Chrzcielnica
Klępsk, Polska
Monstrancja
Krzeszów, Polska
Organy Wielkie
Kraków, Polska
Czym jest gigapiksel?
Fotografia gigapiksel HDR to zdjęcia o rozdzielczości ponad 1 miliarda pikseli - oglądaj obiekt zabytkowy w całości, przy jednoczesnej możliwości przybliżania i oglądania dowolnego szczegółu bez utraty ostrości.
Przesuń obraz kursorem myszki
Oglądaj na pełnym ekranie
Gigapixel możesz przesuwać w dowolnym kierunku
Zdjęcie możesz także przybliżać i oddalać.
Naciśnij klawisz Esc, aby wyjść z trybu pełnoekranowego
Czym jest gigapanorama?
Gigapanorama sferyczna HDR - zdjęcia panoramiczne obejmujące pełny widok 360° w poziomie i 180° w pionie w rozdzielczości ponad 1 miliarda pikseli, pozwalającej wyświetlić obraz o dużej rozpiętości tonalnej, ukazujący detale zarówno w bardzo jasnych, jak i ciemnych obszarach.
Przesuń obraz kursorem myszki
Oglądaj na pełnym ekranie
Gigapanoramę możesz przesuwać w dowolnym kierunku
Obraz możesz także przybliżać i oddalać.
Naciśnij klawisz Esc aby wyjść z trybu pełnoekranowego