Bazylika Mariacka z ołtarzem Wita Stwosza w 3D
26 lutego, 2024
Cyfrowa transformacja pozwala odkrywać historię na nowo! Dzięki zakończonemu projektowi cyfryzacji Bazyliki Mariackiej w Krakowie i jej bezcennego Ołtarza Wita Stwosza możemy przenieść się w czasie i poznać to gotyckie arcydzieło w najdrobniejszych szczegółach. Wyniki projektu są już dostępne online, oferując wszystkim możliwość odkrywania tego dziedzictwa w zupełnie nowym wymiarze. W realizacji wykorzystano zaawansowane technologie skanowania 3D, fotografii gigapikselowej oraz lotniczego obrazowania z użyciem dronów.
W ramach przedsięwzięcia zastosowaliśmy skanery laserowe 3D do odwzorowania architektury bazyliki wraz z wieżami i więźbą, umożliwiając stworzenie precyzyjnej chmury punktów, cyfrowego DNA kościoła. Do wygenerowania ponad 50 modeli 3D kwater i poszczególnych rzeźb Ołtarza Wita Stwosza wykorzystaliśmy skanery białego i niebieskiego światła strukturalnego (modele 3D) oraz kamery średnioformatowe z matrycą 60-100MB (kolorowe tekstury HDR).
Drony wyposażone w kamery wysokiej rozdzielczości oraz skanery posłużyły do uchwycenia zewnętrznych struktur świątyni, dając całościowy obraz bazyliki zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Projekt nie tylko popularyzuje dziedzictwo kulturowe, ale również spełnia wymogi dostępności zgodnie z wytycznymi WCAG 2.1. Strona internetowa, na której udostępniono rezultaty prac, została zaprojektowana tak, aby każdy użytkownik, niezależnie od swoich ograniczeń, mógł w pełni cieszyć się cyfrową wersją Ołtarza i Bazyliki. Funkcje takie jak alternatywne opisy graficzne, intuicyjna nawigacja czy dostosowanie kontrastu i rozmiaru tekstu umożliwiają dostęp osobom z niepełnosprawnościami wzroku i ruchu.
Dzięki cyfryzacji można teraz:
- Oglądać Ołtarz Wita Stwosza w gigapikselowej rozdzielczości, analizując najmniejsze detale rzeźb i ornamentów.
- Eksplorować trójwymiarowe modele wnętrza i zewnętrza bazyliki, poruszając się po niej wirtualnie.
- Dowiedzieć się więcej o historii tego unikalnego zabytku dzięki interaktywnym przewodnikom i opisom.
Innowacyjne podejście i wykorzystanie zaawansowanych technologii sprawia, że projekt nie tylko dokumentuje dziedzictwo, ale też inspiruje do nowoczesnej jego ochrony. Cyfrowe archiwum stanowi zabezpieczenie na przyszłość i jest nieocenionym źródłem wiedzy dla badaczy, konserwatorów i miłośników sztuki.
Zapraszamy do odkrywania Bazyliki Mariackiej w nowym wymiarze na stronie projektu → Bazylika Mariacka i Ołtarz Wita Stwosza w 3D.